Понеділок, 29.04.2024, 01:52Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Вітаю Вас Гість!

Логін:
Пароль:

Пошук

Друзі сайту

    Випадкове фото

Погода в Рахові

Громада Рибалок України

Міні-чат

Наше опитування

Улюблений вид риболовлі
Всього відповідей: 765

Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Каталог статейКаталог статей
Головна » Статті » Риби наших водоймищ

Подуст


null

    Тіло подуста подовжене, веретеноподібне, злегка сплощення. Луска порівняно дрібна. Голова некрупная. Рот ніжній, у вигляді поперечної щілини. Рило значно виступає над ротом, утворюючи як би закруглений п'ятачок. Спина зеленовато-сіра, інколи чорна, боки і черево сріблясті. Спинний і хвостовий плавники сірі, сталеві — червонуваті.
У Україні подуст мешкає у всіх річках, окрім річок Кримського півострова і гірських ділянок річок Карпат. У річках із зарегульованим стоком чисельність подуста значно скоротилася. Середня жива маса подуста — 0,3 — 0,6 кг, максимальна — до 1,5 кг
Мешкає подуст в річках з середньою і швидкою течією, уникаючи при цьому перекатів і порогів. Віддає перевагу досить глибоким місцям з рівним піщаним або ілісто-хрящеватим дном. У озерах, крайках, затоках з повільною течією відсутній. Зазвичай подуст веде зграєвий спосіб життя. Чим зграя багаточисельніша, тим більше в її складі молодших риби.
Перед нерестом, після звільнення річок від льоду, риби збираються в багаточисельні зграї і піднімаються вгору за течією. Нереститься подуст при прогріванні води до 8 —13 °С на дрібних перекатах з швидкою течією і пісчано-галечним дном. Ікрометання може тривати до 7 — 10 днів.
Через декілька днів після закінчення нересту групи виробників розпадаються і риба скачується вниз, в місця нагулу. Інтенсивно годуватися подуст починає в середині травня. Харчується майже цілодобово до настання перших заморозків. Приблизно в кінці жовтня подусти, збираючись в зграї, вирушають в змулені і закорчовані ями. Взимку ця риба не харчується.
Краще всього подуст ловиться з кінця травня і до початку серпня. У цей період риба охоче відвідує неглубокі (0,8— 2 м) місця з середньою, часто круговою течією і уступчатим пісчано-галечним дном.
Досить часто подусти годуються в крутих глинистих берегах, поблизу спокійних перекатів. Люблять відвідувати місця з різким перепадом глибин, берегові вимоїни із залишками коріння підмитих дерев.
Вдень вони годуються на ділянках з швидкою течією, далеко від урізання води. Вранці і увечері зграї підходять ближче до берегів. Тому кращий час для лову подуста — зі світанку і до 9 — 10 год. Ще інтенсивніше клювання буває увечері з 17 до 21 год. У травні і влітку в похмурі тихі дні подусту можна ловити біля берега зі сходу і до заходу.
Присутність рибалки на березі, або що стоїть у воді на клюванні не відбивається. Налякати подуста можуть лише гучні, різкі звуки. Подуст завжди голодний і, якщо до місця лову підійшла зграя риб, клювання продовжується до тих пір, поки не виловлять всіх. Здійснюючи кругові рухи в принадженому місці, подусти накидаються на насадку по черзі. Чим більший подуст, тим вірніше клювання. Зазвичай риба без обнюхування, сходу бере насадку і різко вирушає убік. Якщо подуст зірвався з гачка, він не вирушає від зграї, а разом зі своїми одноплемінниками продовжує атакувати насадку. Чим сильніше течія, тим відчайдушніше клювання подуста. Дрібні риби обережніші. Узявши насадку, вони спрямовуються вниз за течією, не заковтючи її при цьому. Підсікти дрібного подуста дуже складно, оскільки губи, особливо ніжняя, в подуста дуже м'які, а чинить опір риба відчайдушно. Тому неминучий частий схід. Харчується подуст головним чином нижчими рослинними організмами, рідше дрібними ракоподібними і личинками комах. Їжа його малокалорійна — цим і пояснюється його жадність. Завдяки особливій будові ротового апарату подуст вишукує корм, риючись в грунті. В крайньому випадку він підбирає його з дна. Тому ловити подуста треба лише з дна.
Як насадка для лову цієї риби використовують дрібних земляних черв'яків, опаришів, личинок поденки. В середині літа, коли температура води вище 21 —22 °З, добре клює на тісто, розпарені пластівці «Геркулеса». Для успішної ловлі подуста вимагає завчасної підгодовки. Як привади використовують подрібнених молюсків, дрібних черв'яків, геркулес, розмочені хлібні сухарі, вівсяну муку, які закочують в глиняні кульки діаметром до 1,5 см і після підсушування опускають у вибране місце. Принаджувати рибу починають за 3 — 4 дні до лову.

Краще місце для вудіння подуста — берегова вимоїна ледве нижче за затоку або приплив з круговою, досить швидкою течією, з уступчатим, пісчано-галечним або глиністо-хрящеватим дном. Дуже добре, якщо течія, виходячи з вимоїни, сильним струменем вливається в русло і поблизу є яма завглибшки до 3 — 3,5 м. При цьому глибина в місці лову не повинна перевищувати 1,2 — 2 м. Ловлять подуста в основному поплавочною снастю в проводку, зазвичай стоячи у воді. На донні - снасті подуст попадається рідше.
Для вудіння в проводку необхідне пружне, легке вудилище завдовжки 4 — 5,5 м. Основний волос ставлять діаметром 0,22 — 0,25 мм, поводок — 0,17 — 0,2 мм. Якщо подуст клює погано, можна замінити поводок тонший (діаметр — 0,15 мм). Гачок підбирають залежно від величини риби, що попадається. Бажано, аби цівка гачка була укорочена і відігнута назад, жало гачка має бути достатнє довгим і відведеним убік. Не слід прагнути заховати жало гачка в наживку, оскільки подуст, риючись в грунті, звик до частих уколів і невеликих травм. 
Поплавок і вантаж підбирають відповідно силі течії і глибині в місці лову. В процесі вудіння доцільно періодично, але не дуже часто, підкидати підгодівлю ледве вище за те місце, де найчастіше відбувається клювання.

Зберегти подуста досить важко. Тому відразу після рибного лову випотрошити рибу, наповнивши при цьому її черево кропивою. У такому стані подуст може зберігатися майже добу.

Категорія: Риби наших водоймищ | Додав: ribka (11.01.2009)
Переглядів: 3006 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ribka.ucoz.ua © 2024 |