Понеділок, 29.04.2024, 05:52Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Вітаю Вас Гість!

Логін:
Пароль:

Пошук

Друзі сайту

    Випадкове фото

Погода в Рахові

Громада Рибалок України

Міні-чат

Наше опитування

Улюблений вид риболовлі
Всього відповідей: 765

Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Каталог статейКаталог статей
Головна » Статті » Риби наших водоймищ

харіус європейський



Таксономічна характеристика. Один з 6 видав роду; єдиний вид роду у фауні України.
Статус. II категорія.
Поширення. Гiрськi дiлянки Днiстра та його приток Стрию, Опору, Лiмницi тощо; в басейнi Тиси - дiлянки середньої течiї Тересви, Тереблi, Рiки, Ужа, Латорицi, Боржави. Ареал охоплює водойми Європи вiд крайнього Пiвнiчного Сходу i Великобританiї до Швейцарiї та Румунiї.
Місця перебування. Переважно глибокі ділянки гірських річок з чистою холодною водою, спокійною течією, особливо до і після перекатів та порогів на висоті 250 - 850 м над рівнем моря.
Чисельність. Незначна.
Причини зміни чисельності. Порушення гідрологічних умов річок через знищення лісів на прибережних ділянках, зарегулювання стоку, забруднення води, а також неконтрольований вилов.
Особливості біології. Туводна форма. Довжина тіла - до 50 см, маса - до 1,5 кг (здебільшого бл. 800 г). Статевозрілим стає на 2 - 3-му році життя. Нереститься з квітня до червня за середньодобової температури 8 - 10 °С на ділянках з щебенистим і гальковим дном. Ікра клейка. Плодючість самок у 4 - 6-річному віці за довжини 28 - 34 см і маси 300 - 500 г становить 2,8 - 5,1 тис. ікринок. Інкубація триває 20 - 25 днів. Молодь живиться в основному комахами, що падають у воду, а також зоопланктоном; дорослі - молюсками, ракоподібними, комахами та їхніми личинками, дрібними рибами, іноді ікрою ін. риб (наприклад, форелі струмкової, яка часто освоює ті самі ділянки, що й харіус). Корм збирає на дні, на каменях, частково в товщі та біля поверхні води. У перпгі два роки життя річні прирости довжини тіла досягають 8 - 10 см, у наступні роки не перевищують 3 - 5 см. Довжина 6-річних особин становить бл. 35 см, маса - 450 г.
Розмноження у неволі. Можливе. Були спроби розводити у Закарпатті за західноєвропейською технологією.

Заходи охорони. Вилов заборонено Правилами любительського і спортивного рибальства у внутрішніх водоймах України (1990). Треба зберігати і відновлювати ліс на прибережних ділянках гірських річок, придатних для життя виду; встановити заповідний режим у місцях його перебування; організувати розведення харіуса європейського.

Джерела інформації: Дык В.В., 1960; Кох В., Банк О., Йене Г., 1980; Павлов П.Я., 1980 А.Я.Щербуха.

Категорія: Риби наших водоймищ | Додав: vovan (16.01.2009)
Переглядів: 1230 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ribka.ucoz.ua © 2024 |